1. Nakliyatta kullanılan bir numaralı ambalaj malzemesine güvenin

Avrupa’da meyve ve sebzelerin nakliyesinde kullanılan bir numaralı ambalaj malzemesi oluklu mukavvadır. Nakliyesi yapılan malların %70’inden fazlasında oluklu mukavvadan üretilen kutular kullanılır. Oluklu mukavva minimum malzeme ile maksimum koruma sağlar, hafiftir ve makine ile işlemek için çok uygundur ve en büyük avantajı esnekliğidir. Oluklu mukavvadan yapılan meyve ve sebze kutuları ihtiyaçlarınıza uygun bir şekilde tasarlanabilir veya istiflemeyi kolaylaştıran standart boylarda teslim edilebilir.

2. Tedarik Zinciri Yönetiminizi İyileştirin

Nakliyede kullanılan ambalajın çeşitli özellikleri taşıması gerekir. Örneğin içerisindeki meyve ve sebzeleri etkin bir şekilde koruması, malzeme masraflarını düşürmek ve taşımayı kolaylaştırmak için hafif olması, her meyveye özgü ayrı ihtiyaçları karşılarken paletlerde farklı malzemelerin fazla yer kaplamadan ve güvenli bir biçimde taşınması için de boyutlarının standart olması gerekir. Bunlara ek olarak ucuz ve hoş tasarımlı olması da önemlidir. Çok yönlülük, oluklu mukavvanın ‘’doğal’’ bir avantajıdır. İster elma, ister domates isterse de portakallar için kullanmak isteyin, oluklu mukavva farklı ihtiyaçlara cevap verecek şekilde kolayca üretilebilir. Ekstra dayanıklılık ve koruma sağlayan özel malzemeler kullanarak size özel istifleme yüksekliği ve boyutları, hava delikleri veya kabartmalı tutanaklar da sunar. Meyveler ve sebzeler çok hassas olduğu için herhangi bir hasara veya satış anında değer kaybına yol açmayacak şekilde paketlenmeli ve taşınmalıdır. Ortak Taban Alanı (Common footprint-SF) standardıyla etkin lojistik FEFCO standart ürün boyutlarına uygun CF kutular lojistik anlamda verimliliği arttıran 600 x400 mm ve 400 x 300 mm boyutlarında ambalajlama çözümleridir. Hem büyük hem de küçük sevkiyatlarda istifleme işlemini kolaylaştırırken, yüklü paletlerin sabitlenmesini sağlar. Çok büyük yüklemeleri veya gereksiz boşlukları önlemek amacıyla europalet boyutları esas alınır. Bu sayede AB ülkelerinde meyve ve sebzelerin masrafsız bir şekilde nakliyatı yapılır. CF standartlarıyla uyumlu oluklu mukavva kutuları tedarik zinciri masraflarında %28’lere varan tasarruf sağlayabilir. Tedarik zincirinde oluklu mukavva Modern Tedarik Zinciri Yönetimi (SCM), Radyo Frekans Tanımlama (RFID) teknolojisini içeren ambalajlamayı gerektirir. Bu nedenle malzemelerin, nakliyesi yapılan ürünleri tanımlayan etiketleri taşıyabilir özellikte olması gerekir. Oluklu mukavva bunu kolayca yapabilir. Her zaman ve her yerde hızlı bir şekilde tanımlanabilen RFID etiketleri malzemeye kolayca yapıştırılır.

3. Sorumluluk gösterin, sürdürülebilirliği göz ardı etmeyin

 
Kağıt ve nişasta tutkalından oluşan organik malzemeleriyle oluklu mukavva çevreyle dost doğal bir üründür. Pek çok kez kullanıldıktan sonra üretim işlemlerinde yararlanılan geri dönüştürülmüş kağıt lifleri mekanik olarak ortadan kaldırıldığında bile enerji üretimi için yakılabilir veya kompost (kağıt hamuru) yapmak üzere ayrıştırılabilir. Oluklu mukavva biyolojik olarak tamamen parçalanabilir . Lifler bu sırada ancak ağacın büyümesi süresinde atmosferden yok ettikleri kadar CO2 açığa çıkardıkları için tüm süreç çevre açısından tamamen doğal ve nötrdür. Oluklu mukavva tamamen geri kazanılabilir bir üründür. Bu ürünün %70’i tekrar kağıt üretiminde kullanılmaktadır. Meyve ve sebze kutularının yanı sıra diğer ürünler için de kullanılan oluklu mukavva ambalajlarının %80’inde geri kazanılmış kağıt kullanılmaktadır. Başka bir deyişle bu eşsiz materyal ile, kendi başına sürdürülebilir bir sistem kurulabilir. Oluklu mukavva tek malzemeden yapılan bir ambalaj olduğu için kolayca yok edilebilir. Satış noktasında sıkıştırılıp kullanılmış kağıt balyasına dönüştürülebilir veya nakliyesi yapılana kadar yerden tasarruf etmek için katlanarak saklanabilir. Oluklu mukavvanın bir başka avantajı da; kasa, koli ve karton kutu şeklindeki ambalajları birbirinden ayrıştırılmaya gerek kalmadığı için şirketler ve tüketiciler önemli ölçüde zaman ve para tasarrufu yapabilir. Yeniden kullanmak için kamyonla uzak mesafelere nakledilmesi gereken ürünlerin neden olduğu CO2 emisyonu, bunun için tüketilen enerji ve masraflı temizleme işlemleri düşünüldüğünde hem tüketiciler hem de çevre için en mantıklı ürün oluklu mukavvadır.

4. Ekolojik trende ayak uydurun

 
Günümüzün trendi biyolojik ürünler. Hepimizin bildiği gibi biyolojik ürünlere talep gün geçtikçe artıyor. Tüketiciler aldıkları meyve ve sebzelere özellikle dikkat ediyor. Süpermarketlerde ve pazarlarda ambalajın kendisi ürünün kökeniyle, kalitesiyle ve güvenirliliği ile ilgili fikir veriyor. Meyve sebzelerin ambalajlanmasında doğal olarak oluklu mukavva tercih ediliyor. Çünkü doğal malzemelerden üretiliyor ve biyolojik olarak %100 yok edilebiliyor. Oluklu mukavva kota standartlarını aşıyor Avrupa oluklu mukavva sanayi, Kağıt Geri Kazanımı Avrupa Beyannamesi’ne (European Declaration on Paper Recovery) tam destek vermektedir. Uyulması gönüllülük esasına tabi olan bu standart çerçevesinde, %60 gibi sektörde oluklu mukavva üreticilerinin kolayca ulaşabileceği bir geri dönüşüm hedefi belirlenmiştir. Avrupa’da kağıt ve oluklu mukavvadan yapılan ambalaj malzemelerinin üçte ikisi geri kazanılmaktadır. Oluklu mukavva, bugüne dek Ambalaj ve Ambalaj Atıklarına ilişkin Avrupa Yönetmeliği’nin (European Directive on Packaging and Packaging Waste) hedeflerini gerçekleştiren sayılı ambalaj malzemesi arasında yer almaktadır. Malzeme dönüşümüne bir örnek: Tüketiciler satın aldıkları ürünlerin çevreye olumsuz etkilerinin olup olmadığını bilmek ister. Oluklu mukavvayı içtenlikle onaylamalarının nedeni de budur. Geri kazandırılmaya son derece uygun bu ürün aynı zamanda kağıt üretiminde yaygın olarak kullanılan bir ham maddedir. Kullanılan ambalaj satış noktasında geri dönüşüme gönderildikten sonra ham madde olarak kullanılmak üzere tekrar oluklu mukavva üreticilerine teslim edilir. Çok hızlı ve kolay uygulanan işlemler çeşitli avantajlar sağlar. Tüm oluklu mukavva ürünleri kağıt hamurundan üretildiğinden farklı ürünleri birbirinden ayırmak için zaman, enerji ve para kaybetmenize gerek kalmaz.

5.Taze ürünler için taze ambalaj kullanın

Gıda ambalajlarında en temiz çözüm oluklu mukavvadır. Bu gıdaların içerisine meyve sebzelerin yanı sıra ekmek, yumurta, et ürünleri ve diğer yiyecekler de girer. Çünkü ambalaj sadece ama sadece bir kez kullanılır. Oluklu mukavva müşterileri ve tüketicileri kullandıkları kolilerin, kasaların ve karton kutuların ilk kez kullanıldığından emin olabilir. Pahalı yıkama ve kurutma işlemlerine, kimyasal temizlik ürünlerine ihtiyaç kalmamaktadır.

6. Satışlarınızı arttırın

 
Satın alma kararlarının %70’i satın alma anında verilir. Süpermarketlerde tüketiciler inanılmaz sayıda taze meyve ve sebzeyle karşılaştığı için kendilerine satın alma sürecinde yardımcı olacak ürün bilgisine ihtiyaç duyarlar. Oluklu mukavva ambalajları kaliteli ve renkli baskısıyla tüketiciye bu desteği verebilir. Oluklu mukavva, üreticiye ait bilgiyi ve ürünün vermek istediği mesajları tam da ihtiyaç duyulan yerde, yani raflarda müşterilere çok net iletir. Ambalajın müşterilerin ilgisini çekmesi gerekir. Süpermarketlerin çoğu satış elemanlarını yalnızca minimum destek verecek sayıya düşürmüştür. Kullandığınız ambalaj artık en iyi satış aracınız olmak zorundadır. Pazarlamanın inceliklerine başvurmadan müşterilerin ilgisini çekmek ve bunu korumak mümkün değildir. Ne pahasına olursa olsun, ürünlerinizin dikkat çekici olmasını sağlamanız şarttır. Oluklu mukavva ambalajları ideal bir pazarlama aracıdır. Çarpıcı renkleri ve şekilleri, müşterileri sizin ürününüzü almaya ikna edecek kadar başarılıdır. Bunların yanı sıra oluklu mukavva birincil ambalaja gerek kalmadan ürünlere ayırt edici bir özellik katar. Başka bir deyişle işlevsel ve çekici bu ambalajlar meyve ve sebzelere adeta vitrinlik görevi yapar.

7.Kontrolü elden bırakmayın

 
Nakliyede kullanılan ambalajlar arasında satış oranı en yüksek malzeme oluklu mukavvadır. Bahsedilen avantajlarının yanı sıra, hızlı ve güvenilir ulaşılabilirlik özelliği ürünün başarısını belirleyen bir diğer unsurdur. Muhtemelen oluklu mukavva üreticisiyle şirketiniz arasında yalnızca birkaç kilometre mesafe vardır. Ne merkezi dağıtım noktalarına, ne de havuz sistemli karmaşık ve anlaşılması zor nakliyat yöntemine ihtiyacınız var. Oluklu mukavvanın köken ve maliyet yapısını anlamak ve takip etmek çok basittir. Son olarak da, oluklu mukavva kullanımı ekolojik dengeyi bozan ve zaten kalabalık olan yolları işgal eden boş kamyonlardan kurtulma anlamına gelmektedir.