Araştırmalara göre meyveler oluklu kutularda üç gün daha fazla taze kalıyor…

Araştırmalara göre meyveler oluklu kutularda üç gün daha fazla taze kalıyor…

Oluklkoruru mukavvadan üretilen kutular meyveleri yeniden kullanılabilen plastiklerden (RPC’S: reusable plastic crates) daha taze tutuyor ve daha güvenli taşıyorlar. Bilimsel araştırmalara göre oluklu mukavva, patojenik ve bozulmuş mikroorganizma kaynaklı bulaşmayı (kirlenmeyi) azaltmaktadır.

Saygın bir üniversite olan Bologna Üniversitesinin gerçekleştirmiş olduğu araştırmaya göre oluklu mukavva kutular meyveler için daha kaliteli bir ambalajlama ve daha uzun raf ömrü sağlamaktadır. Oluklu mukavva, mikrobiyal çapraz bulaşmayı (kirlenmeyi) azaltmaktadır. Bu da gıda kaynaklı oluşan hastalık riskini azalttığı gibi meyvenin raf ömrünü de arttırmaktadır. Meyvenin tazeliğini, kokusunu, görünümü ve tadını korumaktadır.korur3

Meyve ve sebzelerin mikrobiyolojik kirlenmesi perakendeciler için büyük bir sorundur. Kirlenmenin (bulaşmanın) iki karakteristik etkisi bulunabilmektedir: Patojen bakteri söz konusu olduğunda gıda güvenliği tehlike altına girmektedir. Bozucu bakteri söz konusu olduğundaysa bu durum raf ömrüne etki etmektedir. İki durumda da ambalajlamanın kritik bir rolü bulunabilmektedir.

Bologna Üniversitesindeki araştırma, Tarım ve Gıda Bilimleri Bölümü’nden Profesör Rosalba Lanciotti tarafından yürütülmüştür. Araştırma, ürün ve ambalaj arasındaki mikrobik değişimleri incelemiştir. Çalışma özellikle ambalajlama malzemelerindeki değişikliklerin çapraz bulaşmayı (kirlenmeyi) nasıl etkilediğini araştırmıştır.

korur2

Sonuçlar, istatistiksel olarak yeniden kullanılabilen plastik ve oluklu mukavva ambalajlarla paketlenen ürünlerde mikrobiyolojik kalite anlamında ciddi farklar olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Araştırmacılar testlerinde şeftalileri bilinçli olarak kirletilmiş oluklu mukavva ve plastik ambalajlarla paketlemiştir. Bu ambalajlarda aynı oranda Escherichia coli, Saccharomyces cerevisiae ve Pseudomonas spp. bulunması sağlanmıştır. Sonrasında bu ambalajlarla paketlenmiş olan meyvelere geçen mikroorganizmaları ölçmüşlerdir. Testler, meyvelerin kirlilik seviyesine genel olarak bozulmalara bağlı olarak plastik kasalarda oluklu mukavva ambalaja göre 48 – 72 saat önce ulaşmakta olduğunu göstermiştir.

Tüm şeftaliler musluk suyuyla yıkanmış, ardından bir sodyum solisyonu ile sterilize edilmiştir. Sonrasında sterilize edilmiş su ile durulanmış ve teste sokulmadan önce hava ile kurutulmuştur. Depolama esnasındaki sıcaklık, satıştan önce geçen süre, her şeftalinin üzerinde oluşan yüzeysel hasarlar gibi etkileyici faktörlerin hepsi dikkate alınmıştır. Testin sonucu tüm bunların ambalajlama malzemesinden meyveye mikrobik transferi etkilediğini, ancak bozulmuş mikroorganizmaların transferinin oluklu ambalajda her zaman daha az olduğunu göstermiştir.guclu

Denemeler sırasında testler (örneğin yüksek depolama sıcaklığında), plastik ambalajda bulunan şeftalilerin %95’inin kasten kirletilmiş plastik kasalarda ambalajlandıklarından 48 saat sonra E.coli ile kirlenmiş olduğunu göstermiştir. Buna karşın, yine aynı seviyede mikroorganizmalarla kirletişmiş oluklu mukavva ambalaj içerisindeki şeftalilerin E.coli kirlenme oranı hiçbir zaman %25’i geçmemiştir.

Testler, Profesör Lanciotti ve ekibinin (özellikle Dr. Francesca Patrignani ve Dr. Lorenzo Siroli) oluklu mukavva ambalajla paketlenmiş olan şeftalilerin plastik ambalaj ile paketlenmişlerle kıyaslandığında, tüketicilere daha güvenli ve taze bir durumda ulaştıklarını söylemelerini sağlamıştır.

FEFCO’nun Pazar ve Çevre Direktörü Jan Grasma, testlerin oluklu mukavvanın daha güvenli ve temiz bir ambalaj tercihi olduğunu gösteren pek çok ispattan biri olduğunu dile getirmiştir. “Mikrobiyolojik kirlenmeyi önlemek söz konusu olduğunda bilim hiç şüphe etmeksizin oluklu mukavvanın plastikten daha üstün olduğunu göstermektedir.” demiştir. “Avrupa Gıda Güvenliği Ajansı ve ABD Hastalığı Kontrol ve Engelleme Merkezi, “taze mahsullerin gıda kaynaklı hastalıkların bulaşmasına neden olabildiğini” söylemektedir. “Şimdiye kadar ambalajlamanın da buna etki eden bir faktör olduğuna dair kesin bir delilimiz yoktu. Perakendecilere mesajımız basit ve son derece açıktır: Oluklu mukavva, ürünleri taze ve güvende tutmaktadır.

Araştırma, plastiklerin hijyeni konusunda artmakta olan endişeleri de beraberinde getirmektedir. Geçtiğimiz kasım ayında Arkansas Üniversitesi Gıda Bilimleri Bölümü, tipik endüstriyel temizleme prosedürlerinin plastikleri sterilize etmekte başarısız olduğunu göstermiştir. Dr. Steven Ricke tarafından yönetilen ekip, temizlikten sonra dahi plastik kasalarda selmonella hücresi bulmuştur. Dr. Ricke, bakterinin çatlaklarda ve yarıklarda saklandığı; bunun da endüstriyel temizleyicilerin bakterilere ulaşmasını güçleştirdiğini belirtmiştir. Dr. Ricke, endüstrinin kasaların sterilize edildikten sonra %99,5 oranında temizlendiğini iddia etmekte olduğunu ve bunun kulağa etkileyici geldiğini ancak kaçırılan %0,05’in milyonlarca hücre barındırabildiğini söylemiştir.

FEFCO Basın Bülteni, 27 Haziran 2016

Yorumlar kapalı.